גיא בן הינום: טבע עירוני – פנינה ירוקה בלב ירושלים.
– סיורים בימי שישי –

מרחבי הדשא הירוקים טומנים בחובם היסטוריה של אלפי שנים. מסלול הסיור החדש הינו מסלול היוצא מתוך תוואי המסלולים הידועים והמתויירים של ירושלים ולוקח את המבקרים למסע בזמן אל עבר גילויים מפתיעים במסלול שכמעט ולא מכירים….
מה שנראה לכאורה כמרחבי דשא עצומים מתגלה כמקום המכיל בתוכו סיפורי ארכיאולוגיה, נבואות תנ"כיות, מורשת קרב ומסורות קבורה דתיות.
נקודת המוצא של הסיור הינה במרכז בגין, אל מול נופי העיר העתיקה.
נרד אל גיא בן הינום ונפתח את הסיור בהסבר על המיקום הגיאוגרפי – כציר דרכים היסטורי מתקופת התנ"ך וכגבול בין נחלות השבטים (יהודה ובנימין) ונדבר על המשמעויות הנלוות לכך. נדבר על פולחן המולך המזעזע המוזכר בתנ"ך ומשוייך למקום זה .
משם נמשיך לבית העלמין הקראי ונספר את סיפורו ואת סיפורה של הקהילה הקראית בירושלים ומנהגיה ועל מסורות העדה הקראית בארץ.
בהמשך הואדי ניתן לראות מדרגות ומערות קבורה חצובות בסלע מתקופת הבית הראשון והשני.
נבקר בשרידי בונקר ירדני ונדבר על גיא בן הינום כמקום בו עבר קו הגבול בין ישראל לירדן עד לשנת 67. נספר את סיפורו של הקו העירוני- מציאות פוליטית והיסטורית שהכתיבה מציאות מורכבת ולעיתים אף משעשעת.
נספר על 'השכונות הנעלמות' שהיו בתוך הואדי עד לפני כמה עשרות שנים ונמחקו כמעט כליל מהתודעה ההיסטורית – שכונת שמעא-שערי ציון, ג'ורת אל ענב ובית יוסף הסמוכה.
נגיע עד לתוככי הגיא ל'שדה הדמים'- 'חקל דמא' שם נספר את סיפורו של יהודה איש קריות ונסיים מול קמרון גדול ומרשים בנוי אבני גזית, שרידי מבנה צלבני אשר שימש כאולם קבורה שיתופי לצליינים שנפטרו בעת ביקורם בירושלים.

נקודת מפגש ומתחילת המסלול – מרכז מורשת בגין
עלות: 10 ש"ח למשתתף
לפרטים נוספים חייגו: 02-5652020