פעילויות במרכז מורשת בגין

כאן תוכלו למצוא מגוון פעילויות חינוכיות, סדנאות, סיורים ופעילויות מקוונות

מוזיאון מנחם בגין
משך הפעילות כשעה וחצי | ניתן לשלב עם פעילויות נוספות
מוזיאון אורקולי מרגש המפגיש את המבקרים עם אחד המנהיגים הבולטים בהיסטוריה של המדינה, מנחם בגין, ומספר את סיפור חייו המרתק. המבקרים יצאו למסע בזמן מילדותו באירופה, דרך הפיקוד על האצ"ל, תקופתו באופוזיציה ועד לכהונתו כראש ממשלה. במהלך הסיור המבקרים יכירו את ערכיו והשקפת עולמו של מנחם בגין, ויפגשו עם רגעים דרמטיים ומרגשים בהיסטוריה של מדינת ישראל.

תיבות בריחה
משך הפעילות כשעה וחצי | ניתן לשלב עם פעילויות נוספות
אוצר נדיר בעל חשיבות היסטורית עצומה וערך כספי רב נגנב מארכיון מרכז מורשת בגין.  פעילות חווייתית בנושא מחתרת האצ"ל. על המשתתפים לפתור חידות ולפצח את התעלומה על מנת למצוא את האוצר בעזרת עבודת צוות וחשיבה מחוץ לקופסה.

סיורים ירושלמיים
משך הפעילות כשעתיים | ניתן לשלב עם פעילויות נוספות
סיורים רגליים ברחבי ירושלים, המספרים את סיפורה ההיסטורי של העיר ומפגישים את התלמידים עם סוגיות רלוונטיות ותכנים שונים ומגוונים.

בסיור זה נחווה את סיפורן של 3 המחתרות במאבק הציוני העיקש להקמת המדינה. נספר את סיפורה של תנועת המרי העברישיתוף הפעולה הנדיר של ההגנה, האצ"ל והלח"י בעת המאבק בשלטון הבריטי. נעבור דרך נקודות ציון היסטוריות של המחתרות, מלון המלך דוד, מתחם תחנת הרכבת.

ניתן להזמין סיור העוסק רק בדמותו של מנחם בגין
סיור בעקבות פועלם וחזונם של שני המנהיגים, ההבדלים בגישתם כלפי סוגיות יסוד שונות והמפגש ביניהם. במהלך הסיור נכיר תחנות שונות בחייהם של מנחם בגין ודוד בן גוריון, נבקר באתרים ירושלמיים המייצגים את הדילמות הגדולות מולן ניצבו כמנהיגי האומה ונכיר את הערכים שליוו אותם בתהליכי ההכרעה.

בסיור זה נתחקה אחר דרכם של לוחמי צה"ל במלחמתם העיקשת סביב קו התפר הירושלמי בימי מלחמת השחרור. נעבור בנקודות משמעותיות בעיר העתיקה  המתארים את התקופה המתוחה והדרמטית בהתהוותה של מדינת ישראל. את הסיור נסיים ברחבת הכותל.

סיור ייחודי בעקבות הפנתרים השחורים מצ'רלי ביטון ועד מנחם בגין. בסיור זה נתמקד בפן האנושי והיומיומי של סוגיות חברתיות. נבחן תהליכים חברתיים, דרכים לפתרון בעיות כלכליות, עדתיות וחברתיות בנות זמננו. בסיור נעבור במשכנות שאננים, ימין משה, ממילא ומוסררה.

בסיור נחזור להיסטוריה של רחובות ירושלים בשלל סיפורים, אנקדוטות ורגעים קומיים בהם נפגוש חלק מהדמויות של ירושלים לאורך התקופות ונשמע את סיפוריהן. לוחם מחתרת, חייל בריטי , חסיד תושב השכונה ועוד – נפגשים כולם בסיור אחד מלווה בשחקן שלוקח אותנו אתו למסע אל העבר.

סיור אל מול חומות העיר העתיקה, בניהם שכונת משכנות שאננים, גבעת התנ"ך ומזרקת האריות. בדרך נשמע על ההיסטוריה של מדינת ישראל ונשיר יחד את השירים שנכתבו לכבודה של העיר והמדינה.
את הסיור מעביר מדריך שמנגן וגם שר.

סדנאות
משך הפעילות כשעתיים | ניתן לשלב עם פעילויות נוספות
סדנאות תוכן, המועברות על ידי מנחים מנוסים, משלבות דיונים ומתודות מגוונות ומפגישות את הקבוצה עם דילמות רלוונטיות לחייהם. 

נבחן לעומק את מושג המנהיגות, את תכונות המנהיג ואת שיטות ההנהגה. נברר כיצד מניע המפקד מניע את פקודיו לכדי פעולה. הסדנה ממחישה את הצורך בקבלת החלטות על בסיס ערכי, על מנת להפוך את שיטת המנהיגות למעוררת השראה. סדנה מותאמת להשתלמות מנהלים ולקורסי עתודה ניהולית.

נבחן את המתחים בחברה הישראלית ואת מערכת היחסים בין ערכי הדמוקרטיה להגדרתנו הלאומית. נדון במקרי בוחן העולים מהמפגש שבין היהדות, הישראליות והדמוקרטיה, נחדד את תפיסת עולמם וזהותם של המשתתפים, ונבין כיצד כל זאת מתקשר לחיי היום-יום.

בסדנה זו נדון בכוחה של קבוצה, נבחן כלים לחיזוק וייעול עבודת הצוות, תוך העצמת הפרט בתוך הקבוצה. נדון בכוחה של הקבוצה, בשיתוף הפעולה שבה וכיצד ניתן להפיק משילוב הכוחות את המרב תוך שימוש בכישוריו הייחודיים של הפרט לטובת הקבוצה.

אחת התכונות החשובות ביותר למנהיג היא היכולת לקבל החלטות. שיקולים רבים ושונים נכנסים לתוך מערכת קבלת ההחלטות, בסדנה זו המבוססת על משחק תסריטים אינטראקטיבי במהלכו נכנסים המשתתפים לנעליהם של יועצי ראש הממשלה ומייעצים כיצד לפעול בתהליך השלום עם מצרים. עליהם להחליט כיצד יתנהלו המגעים.

ימי עיון והרצאות
צוות המרכז יכול לבנות ולהכין יום עיון בנושאים שונים ויכלול סדנאות והרצאות. מנהיגות, דמוקרטיה , צדק חברתי ועוד.

 

 

דרך בגין – מוזיאון בגין הנודד
משך הפעילות כשעה וחצי | ניתן לשלב עם פעילויות נוספות
חוויה חדשנית ואינטראקטיבית ראשונה מסוגה בישראל הנודדת ברחב הארץ. בפעילות המבקרים יכירו באמצעות סרטונים וחידות המוצגים על שלושה מסכי ענק את מנחם בגין ראש הממשלה השישי של מדינת ישראל ואת הערכים שלאורם פעל, יבקרו במשרד ראש הממשלה שנבנה במיוחד כדי לספר על הדילמות, על ההיסטוריה ועל מה באמת דרוש למנהיג אמיתי.

*הפעילות משלבת משימות ופתרון חידות באמצעות טאבלטים
*המוזיאון נודד בין ערים שונות ברחבי הארץ, כאשר בכל עיר הוא נמצא מספר חודשים.

 

רוצים לדעת עוד? דברו איתנו>>