פעילויות חינוכיות במרכז מורשת בגין

כאן תוכלו למצוא מגוון פעילויות חינוכיות, סדנאות, סיורים ופעילויות מקוונות

מוזיאון בגין 
מיועד לכיתות ה' ומעלה | משך הפעילות כשעה וחצי
מוזיאון אורקולי מרגש המפגיש את התלמידים עם אחד המנהיגים הבולטים בהיסטוריה של המדינה, מנחם בגין, ומספר את סיפור חייו המרתק.
התלמידים יצאו למסע בזמן מילדותו באירופה, דרך הפיקוד על האצ"ל, תקופתו באופוזיציה ועד לכהונתו כראש ממשלה.
במהלך הסיור התלמידים יכירו את ערכיו והשקפת עולמו של מנחם בגין, ויפגשו עם רגעים דרמטיים ומרגשים בהיסטוריה של מדינת ישראל.

*לכיתות ה'-ו' ניתן לשלב עם פעילות חידון חדשות מהעבר – חידון אינטראקטיבי ותחרותי, המשלב סרטונים על חייו של בגין.

כנסת צעירה
מיועד לכיתות ט' ומעלה | משך הפעילות כארבע שעות | בשילוב סיורי מוזיאון
תכנית כנסת צעירה היא סימולציה דינמית הכוללת משחקי תפקידים, שנועדה להציג בפני התלמידים את נבכי השיטה הדמוקרטית בישראל. זוהי חוויה אינטראקטיבית, שמטרתה לקדם הבנה של הדמוקרטיה הפרלמנטרית ותהליך החקיקה.
התכנית מטפחת  
מעורבות דמוקרטית בקרב תלמידים. המשתתפים יהפכו ל"חברי כנסת" למספר שעות, ויתנסו בתהליך החקיקה מתחילתו ועד סופו. מתוך כך יבינו את תהליך החקיקה וחשיבותה של הכנסת בדמוקרטיה התוססת של ישראל.

התכנית, פרי פיתוח משותף של מרכז מורשת מנחם בגין עם המרכז לטכנולוגיה חינוכית (מט"ח), פועלת כעשרים שנה במערכת החינוך, ומשתתפים בה אלפי תלמידים מדי שנה. הפעילות מתקיימת באולם המדמה את מליאת הכנסת.
הפעילות מסייעת בהנחלת ערכי הדמוקרטיה: באמצעותה, התלמידים מבינים את חשיבות הדיון וההעמקה, את היכולת להיות יריבים אך לא שונאים, והיכולת לקדם תהליכים מתוך פשרה. הם חווים את האתגרים והמורכבויות של מסע החקיקה ממקור ראשון, וכך נוצרת הבנה מעמיקה יותר של השיטה הדמוקרטית.

סיורים ירושלמיים
משך הסיורים כשעתיים | ניתן לשלב עם פעילויות נוספות
סיורים רגליים ברחבי ירושלים, המספרים את סיפורה ההיסטורי של העיר ומפגישים את התלמידים עם סוגיות רלוונטיות ותכנים שונים ומגוונים.

מיועד לכיתות ז' ומעלה
בסיור התלמידים יגלו מה מסתתר מאחורי הפעולות הגדולות של המחתרות בתקופת המנדט הבריטי בירושלים במאבקם לעצמאות.
במהלך הסיור נחזור בזמן לתקופת המנדט הבריטי, במהלכה נלחמו המחתרות למען הקמת מדינת ישראל. נספר את סיפור הלוחמים האמיצים אשר פעלו מתוך מסירות נפש ודבקות במשימה, וניחשף לשיתופי הפעולה הייחודיים כחלק מהמאבק הציוני להקמת המדינה.

מיועד לכיתות ז' ומעלה | ניתן להזמין סיור העוסק רק בדמותו של מנחם בגין
סיור בעקבות פועלם וחזונם של שני המנהיגים, ההבדלים בגישתם כלפי סוגיות יסוד שונות והמפגש ביניהם. במהלך הסיור נכיר תחנות שונות בחייהם של מנחם בגין ודוד בן גוריון, נבקר באתרים ירושלמיים המייצגים את הדילמות הגדולות מולן ניצבו כמנהיגי האומה ונכיר את הערכים שליוו אותם בתהליכי ההכרעה.

מיועד לכיתות ז' ומעלה
בסיור זה נתחקה אחר דרכם של לוחמי צה"ל במלחמתם העיקשת סביב קו התפר הירושלמי בימי מלחמת השחרור.
נעבור
בנקודות משמעותיות בעיר העתיקה  המתארים את התקופה המתוחה והדרמטית בהתהוותה של מדינת ישראל. את הסיור נסיים ברחבת הכותל.

מיועד לכיתות ה'-ו'
סיור שחקנים חוויתי בשכונות משכנות שאננים וימין משה, בראי מורשתם של מנחם בגין ודוד בן גוריון. התלמידים ישתתפו בשיעור עברית שמעביר לא אחר מדוד בן גוריון ויצטרפו לשורות האצ"ל בפיקודו של מנחם בגין. במהלך הסיור התלמידים יחשפו לדמויותיהם של המנהיגים הגדולים ולהשפעתם על העם היהודי לאורך התקופות – לפני ואחרי הקמתה של מדינת ישראל.

מיועד לכיתות ה'-ו'
נצא לסיור מודרך עם כתב חידה חוויתי ובו חידות על פעולות המחתרות
בתקופת המנדט הבריטי.
בשיתוף פעולה יפתרו התלמידים חידות, יצאו לחפש בעצמם את
התשובות ברחבי אתרי הסיור ויגלו את סודות המחתרות.
במהלך הסיור נעבור במשכנות שאננים, מלון המלך דוד ומתחם תחנת הרכבת.

 

סדנאות
משך הסדנאות כשעתיים | ניתן לשלב עם פעילויות נוספות
סדנאות תוכן לבני נוער, המועברות על ידי מנחים מנוסים, משלבות דיונים ומתודות מגוונות ומפגישות את התלמידים עם דילמות רלוונטיות לחייהם. 

 

מיועד לכיתות י' ומעלה
כיצד צומח מנהיג ומהם מקורות כוחו?
בסדנה זו לומדים המשתתפים כיצד צומחת מנהיגות, אילו הגדרות שונות יש למנהיגות, ובאילו כוחות עושים שימוש המנהיגים על מנת להניע את מונהגיהם לפעולה – כל זאת לאור מנהיגים מפורסמים בעבר ובהווה. נבחן את הקשר בין מנהיגות לערכים, כיצד המנהיגות קשורה לחיי התלמידים ואת תפקיד הערכים בקבלת החלטות.

מיועד לכיתות ט' ומעלה
מהי הזהות הישראלית?
בסדנה זו, נבדוק מהם מרכיבי הזהות האישית שלנו ומה משמעותה, ננסה לאפיין מהי הזהות הישראלית,  נבחן את היחסים בין הציונות, הישראליות והיהדות, ואת החיבור האישי לזהות המשותפת. נבין כיצד קבלת תעודת הזהות מסמלת שלב חדש בשותפות שלנו בחברה , ונלמד על חשיבותה של מעורבות חברתית בבניית חברה ישראלית טובה יותר. 

מיועד לכיתות י' ומעלה
אחת התכונות החשובות ביותר למנהיג היא היכולת לקבל החלטות תוך התחשבות בשיקולים הרבים והבנת המורכבות. סדנה זו מבוססת על משחק תסריטים אינטראקטיבי, במהלכו נכנסים המשתתפים לנעליהם של יועצי ראש הממשלה ומייעצים כיצד יתנהל תהליך השלום עם מצרים.

 

מיועד לכיתות י"א ומעלה
בסדנה זו נדון בכוחה של קבוצה, נבחן כלים לחיזוק וייעול עבודת הצוות, תוך העצמת הפרט בתוך הקבוצה. נדון בכוחה של הקבוצה, בשיתוף הפעולה שבה וכיצד ניתן להפיק משילוב הכוחות את המרב תוך שימוש בכישוריו הייחודיים של הפרט לטובת הקבוצה.

 

יום הכנה למסע לפולין
מיועד לכיתות י"א ומעלה 
יום הכנה למסע לפולין מיועד לתלמידים, צוותי חינוך ומבוגרים טרם יציאתם למסע לפולין.
ימי ההכנה מהווים נדבך חשוב בתהליך הכנת המשתתפים לקראת יציאתם למסע ומוסיפים נופך משמעותי של תוכן להגעתם למקומות בהם התרחשו המאורעות על אדמת פולין.  ימי ההכנה במרכז בגין מאפשרים היכרות עם נושאי ההכנה הנדרשים ע"י משרד החינוך והעמקה מיוחדת בסיפור התנועה הרווזיונסטית, חלקה של תנועת הנוער בית"ר ולחימתם של לוחמי האצ"י (ארגון צבאי יהודי) לפני המלחמה ובמהלכה. 
במהלך היום ניתן לשלב מגוון רחב של סדנאות, הרצאות, סרט אודות מרד גטו ורשה, הרצאה על חידושי המחקר האחרונים בחקר מרד גטו ורשה. ודיוני דילמות מתקופת מלחמת העולם השנייה.           

תיבות בריחה
מיועד לכיתות ח' ומעלה | משך הפעילות כשעה וחצי | ניתן לשלב עם פעילויות נוספות
אוצר נדיר בעל חשיבות היסטורית עצומה וערך כספי רב נגנב מארכיון מרכז מורשת בגין.  פעילות חווייתית בנושא מחתרת האצ"ל. על המשתתפים לפתור חידות ולפצח את התעלומה על מנת למצוא את האוצר בעזרת עבודת צוות וחשיבה מחוץ לקופסה.

דרך בגין – מוזיאון בגין הנודד
מיועד לכיתות ח' ומעלה | משך הפעילות כשעה וחצי | ניתן לשלב עם פעילויות נוספות
חוויה חדשנית ואינטראקטיבית ראשונה מסוגה בישראל הנודדת ברחבי הארץ. בפעילות התלמידים יכירו באמצעות סרטונים וחידות המוצגים על שלושה מסכי ענק את מנחם בגין ראש הממשלה השישי של מדינת ישראל ואת הערכים שלאורם פעל, יבקרו במשרד ראש הממשלה שנבנה במיוחד כדי לספר על הדילמות, על ההיסטוריה ועל מה באמת דרוש למנהיג אמיתי.
המוזיאון נודד בין ערים שונות ברחבי הארץ, כאשר בכל עיר מבלה מספר חודשים.

*הפעילות משלבת משימות ופתרון חידות באמצעות טאבלטים.
*המוזיאון נודד בין ערים שונות ברחבי הארץ, כאשר בכל עיר הוא נמצא מספר חודשים.

חדר מורים לומד
פעילות, ימי עיון והרצאות למורים בנושאים שונים צוות המרכז יכול לבנות עבור צוות המורים שלכם ימי פעילות ולמידה בנושאים שונים:
מנהיגות, דמוקרטיה, צדק חברתי ועוד.

 

 

חידון בגין
מיועד לכיתות ו'
חידון שנתי מרתק על דמותו ופועלו של ראש הממשלה השישי של מדינת ישראל, מנחם בגין. בשלבי החידון השונים התלמידים ילמדו על ערכי הציונות וההיסטוריה של מדינת ישראל.

החידון מורכב משלושה שלבים:
שלב ראשון –  חידון מקוון, מתוכו עולים עשרה בתי ספר
שלב שני – חידון בית ספרי, מתוכו נבחר הנציג שיתמודד בגמר
שלב שלישי – הגמר במרכז מורשת בגין

רוצים לדעת עוד? דברו איתנו>>