ארכיון מנחם בגין

ארכיון מנחם בגין הוקם בשנת 2000 ופועל מתוקף חוק מרכז מורשת בגין שנחקק בשנת 1998. בארכיון נאספים חומרים הקשורים לפעילותו של מנחם בגין על תפקידיו השונים בתחומים הציבוריים, הפוליטיים, המפלגתיים, וכן כל חומר אישי של האיש ואודותיו. הארכיון מורכב משני חלקים: הארכיון ההיסטורי – הדוקומנטטיבי המכסה את פעילותו של מנחם בגין בחייו, והארכיון המנהלי של מרכז מורשת בגין- בו נאספים חומרים הנוצרים תוך כדי העבודה השוטפת.

 

בארכיון:

למעלה מ-5,000 פריטי הפקדה, כ-300,000 מסמכים המאוכסנים בכ-8,500 תיקים ואוסף של למעלה מ-10,000 תצלומים, רובם המוחלט מקוטלגים וסרוקים.
כ-1,800 פרטים אודיו-ויזואליים רשומים מארכיון הטלוויזיה הישראלית, מתחנות ברחבי העולם, חלק קטן מאוספים פרטיים, וכן תיעוד האירועים והכנסים שנערכו במרכז בגין במרוצת השנים.
קלטות ותקליטורי אודיו, ביניהם נאומים וראיונות עם בגין מארכיון הרדיו והקלטות שמע של חוג התנ"ך בבית רה"מ. האוסף עבר דיגיטציה ונגיש בפינות העיון בארכיון.
אוסף קטעי עיתונות גדול בעיקר בעברית ובאנגלית.
אוסף כרזות וכרוזי אצ"ל.
מעל 1,000 מוצגים מוזיאליים הכוללים חפצים אישיים של בגין, מתנות, ציורי דיוקנו וכדומה.

מלבד אוספו האישי של מנחם בגין, אנו מחזיקים באוספים של אישים שונים אשר הקיפו את מנחם בגין במסגרות חיים שונות כגון הרי הורביץ, יחיאל קדישאי, יהודה אבנר, יוסף סרלין, אליהו מרידור.

ברשותינו נמצא גם ארכיון השדולה למען יונתן פולארד, המכיל מסמכים שונים, מכתבים, התכתבויות, מאמרים בעיתונות ועוד.

כמו כן קיים הארכיון במהלך השנים מספר פרויקטים של תיעוד בעל פה סביב חייהם ופועלם של מנחם בגין, יצחק שמיר, אליהו מרידור ותיעוד חייהם ומותם של עולי הגרדום.

הארכיון מעניק סיוע ומענה לשאילתות של חוקרים, תחקירנים ואנשים פרטיים.
כמו כן, ניתן להגיע לארכיון על מנת לצפות בחומרים פיזיים ובאוספים האודיו- ויזואליים, בתיאום מראש בלבד.

אם ברשותכם מסמכים, תצלומים או כל חומר אחר הקשורים למנחם בגין ופועלו, נשמח אם תבחרו להפקידם בארכיון.

כתובת למשלוח חומר בדואר:
מרכז מורשת מנחם בגין- ארכיון
ש.א. נכון 6 
ירושלים

9411014

ניתן גם להגיע לביקור ולמסור את החומרים ישירות, בתיאום מראש בלבד.

רועי אופיר - מנהל הארכיון