מרכז מורשת מנחם בגין מעניק מדי שנה את פרס בגין כאות הוקרה למעשה יוצא דופן למען עם ישראל ומדינת ישראל

פרס בגין לשנת תשע"ט ניתן לעמותת "אחריי!", אותות הוקרה לשנת תשע"ט לרב חיים דרוקמן ולד"ר עינת וילף.

הנהלת מרכז מורשת מנחם בגין מינתה ועדה ציבורית לחלוקת הפרס, בראשות השר לשעבר מר משה נסים.

ועדת הפרס:

מר משה נסים – יו"ר הוועדה

גב' מרים תעסה-גלזר

מר גרשון סתיו

גב' רחל קרמרמן-מרידור

ד"ר עוזי לנדאו 

פרופ' אודי לבל

גב' מרים פיירברג-איכר

מקבלי הפרס בשנים קודמות

תשע"ט- 2018

פרס בגין לשנת תשע"ט ניתן לעמותת "אחריי!"

אותות הוקרה ניתנו לרב חיים דרוקמן ולד"ר עינת וילף

 

תשע"ח – 2017
זוכי אותות הוקרה לשנת תשע"ח:

מר יגאל כהן אורגד, עבור תרומתו לחיזוק ארץ ישראל באמצעות הקמת אוניברסיטת אריאל בלב השומרון
מר מלקולם הונליין, עבור תרומתו רבת השנים לעם היהודי ולמדינת ישראל

 

תשע"ז – 2016
פרויקט תגלית – ארגון ומיזם ציוני, המשותף לממשלת ישראל והסוכנות היהודית, הוקם בשנת 1999 במטרה להילחם בתופעת ההתבוללות של הדור הצעיר היהודי בתפוצות וכדי לחזק את הקשר שבין צעירי התפוצות לישראל.

אות הוקרה לשנת תשע"ז ניתן לדוד לוי, עבור מפעל חייו למען החברה הישראלי ומדינת ישראל.

תשע"ו – 2015
פרויקט מסע – עבור פעילותם לחיזוק זהותם היהודית, מעורבותם ופעילותם של צעירים יהודים בעולם, בחברה ובתרבות הישראלית והדגשת חשיבותה של ישראל כמרכז יהודי תרבותי עולמי.

אות הוקרה לשנת תשע"ו ניתן לאב גבריאל נדאף, עבור פעילותו למען גיוסם של צעירים נוצרים לצה"ל ושילובם בחברה הישראלית.

תשע"ה – 2014
העמותה לזכר שלושת הנערים – משפחות יפרח, פרנקל ושער, על היותן סמל לעמידה ולכידות לאומית אשר חיזקו את רוח העם בשעת משבר

אותות הוקרה לשנת תשע"ה ניתנו לאל"מ ע'סאן עליאן עבור מופת הפיקוד והדוגמה האישית שהיווה לחייליו בזמן מבצע צוק איתן;  סגן איתן פונד עבור עוז רוחו בזמן הלחימה בזמן מבצע צוק איתן.

 

תשע"ד – 2013
ארגון NGO Monitor – ארגון המוביל בחזית המאבק כנגד המאמץ הבינלאומי לקעקע את מעמדה של ישראל. הפרס הוענק עבור פעילותו החשובה של ניפוץ השקרים והפצת האמת אודות ישראל בעולם.

אות הוקרה לשנת תשע"ד ניתנו למר אייב פוקסמן עבור פעילותו כיו"ר הליגה למניעת השמצה ומאבקו המתמשך כנגד ההתקפות על ישראל והיהודים בעולם; חיים טופול עבור תרומתו הרבה לתרבות והאומנות הישראלית וכן על תרומתו האדירה ל"כפר נהר הירדן".

 

תשע"ג – 2012
מועצת הקבוצות והקהילות המשימתיות – ארגון המאגד בתוכו עשרות גרעינים של משפחות וצעירים, דתיים וחילונים, אשר הקימו גרעינים קהילתיים וחברתיים באזורים מוחלשים על מנת להעצימם מבפנים.

אותות הוקרה לשנת תשע"ג ניתנו לנועם גרשוני על היותו מודל לגאווה לאומית והרמת ראש אל מול משברים אישיים ולאומיים וניצחון הרוח והכוח; ד"ר יהודה דוד עבור מאבקו כנגד העלילה שבה האשימו את חיילי צה"ל בהריגת הנער מוחמד א-דורה, מאבק אשר העלה על נס את הצדק וההסברה הישראלית אל מול התעמולה הפלסטינית בעולם.

 

תשע"ב – 2011
ארגון השומר החדש: עבור פעילותו הציונית לשמירה על אדמות המדינה וביטחון אזרחיה ועל היותו מודל מוביל לערבות הדדית ולאומץ אזרחי בחברה הישראלית.

אותות הוקרה לשנת תשע"ב ניתנו לרנ"ג פסקל אברהמי, לוחם הימ"מ שנהרג במתקפת הטרור על גבול מצרים בשנת 2011. על אהבת המולדת, רוח ההתנדבות והקדשת חייו לביטחון מדינת ישראל; משפחת בלוט, על היותה סמל ומופת לתרומה למדינה וחינוך לאהבת הארץ ע"י גידול דור של לוחמים ובוני הארץ.

 

תשע"א – 2010
שייטת 13: עבור פעילות היחידה למען ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה.

אותות הוקרה לשנת תשע"א ניתנו לגב' מרים פרץ, על פעילותה לחינוך הדור הצעיר למסירות למען עם ישראל ולאהבת המולדת; פרופ' אלן מורטון דרשוביץ, על פעילותו בהגנה על מדינת ישראל ועמודותיה ברחבי תבל.

 

תש"ע – 2009
ארגון רבני צה"ר. עבור פעילותם הענפה לטיפוח הזהות היהודית של מדינת ישראל, מתוך הידברות וחיפוש אחר מרכיבי זהות משותפים.

אותות הוקרה לשנת תש"ע ניתנו לפרופ' ארווין קוטלר, על פעילותו רבת השנים למען זכויות אדם בחזית המשפט הבין לאומי ועל פעילותו למען העם היהודי ומדינת ישראל.
פרופ' מנחם לוין, על פעילותו המדעית והציונית למען עם ישראל.

 

תשס"ט – 2008 
פרופ' ראובן אור מהמרכז הרפואי אוניברסיטאי הדסה עין כרם. הפרס הוענק לפרופ' אור בהוקרה על פעילותו הרפואית והמחקרית הענפה ועל הקמת שני פרויקטים לאומיים חשובים ומצילי חיים: מאגר תורמי מח עצם ובנק דם חבל הטבור הציבורי, לאומי.

אותות הוקרה לשנת תשס"ט ניתנו לפרופ' משה ארנס, על תרומתו רבת השנים לביטחון מדינת ישראל ועל מחקרו פורץ הדרך בנושא לוחמי מחתרת אצ"י במרד גטו וארשה.

סמוקי סיימון, על תרומתו לחיל האוויר הישראלי ועל שנים רבות של התנדבות למען עם ישראל ומדינת ישראל.

 

תשס"ח – 2007 
המכינה הקדם צבאית "בני דוד" בעלי, המכינה הקדם צבאית הראשונה שהוקמה במדינת ישראל והגדולה שבמכינות הקדם צבאיות. המכינה נמצאה ראויה לפרס בזכות העמדת דור של תלמידים הפועלים באמונה ומסירות למען עם ישראל והגנת ארץ ישראל תוך שרות צבאי מלא ומשמעותי.

אותות הוקרה לשנת תשס"ח ניתנו ל מאיר שמגר, לוחם הארגון צבאי לאומי, נשיאו השביעי של בית המשפט העליון, מגדולי המשפטנים בארצנו. לוחם למען עליונות המשפט, שלטון החוק ועקרונותיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון, על פעילות אקדמית פורצת דרך הן בתחום ההוראה והן בתחום המחקר.

 

תשס"ז – 2006
תושבי שדרות על עמידתם האיתנה במשך כמעט שש שנים בירי בלתי פוסק של טילים הנורים על ידי ארגוני הטרור הפלשתינאים מרצועת עזה. שדרות ותושביה הפכו לסמל של עמידה איתנה בפני התקפות המחבלים המאפיינת את עם ישראל מאז תקומתו. בעמידתם זו הם מהווים דוגמא ומופת לנחישות ולאחיזה איתנה בארץ ישראל.

אותות הוקרה לשנת תשס"ז ניתנו לסא"ל מורנו עמנואל ז"ל, אחד הלוחמים הבכרים והאמיצים בסיירת מטכ"ל שמצא את מותו עת הוביל את חייליו לפשיטה בעורף האויב בזמן מלחמת לבנון השנייה; רס"ן רועי קליין ז"ל, סמג"ד גדוד 51 של חטיבת גולני אשר במהלך הקרב הקשה בכפר בינת ג'בל במלחמת לבנון השנייה זינק על רימון שנזרק לעבר חייליו וספג את מרבית ההדף, במעשה גבורה זה הציל רבים מחייליו.

 

תשס"ו – 2005 
הרב אברהם אלימלך פירר מקים ארגון "עזרה למרפא". הפרס הוענק לרב פירר אשר מעניק יעוץ רפואי לכל הפונים אליו, ואשר ייסד את ארגון "עזרה למרפא" המפעיל מגוון שירותים לרווחת החולים ובני משפחותיהם וכל זאת ללא תמורה.

אותות הוקרה לשנת תשס"ו ניתנו לגב' הדר גיטלין על שמנעה ממחבלת מתאבדת להיכנס אל קניון העמקים בעפולה ובכך הצילה חיים רבים; לואי אבו ג'אמע ומר פבל סורוצ'קין, על שמנעו ממחבל מתאבד לעלות על אוטובוס בתחנה המרכזית בבאר שבע וספגו בגופם את פגיעת המטען תוך שהם נפצעים באורח קשה; קארה כריסטיאנסן ((Kaare Kristiansen, על עזרתו רבת השנים לישראל בסקנדינביה במציאת מקורות אנרגיה בתקופת חרם הנפט, ביסוד השדולה הפרו ישראלית בנורבגיה ובהפעלת לחץ על השלטונות הסובייטים להתיר עליית יהודים ארצה.

 

תשס"ה – 2004 
ארגון נפש בנפש הפרס הוענק לארגון, אשר מעודד עליה מצפון אמריקה ומסייע לקליטתם המהירה של העולים בארץ. הארגון הגדיל באופן משמעותי את מספר העולים לישראל מצפון אמריקה ובכך מגשים בפועל את חזונו של מנחם בגין בדבר שיבת ציון.

אותות הוקרה לשנת תשס"ה ניתנו לאריק סווים, על הצלת חייו של הנער בן ה-10 משה שרון באמצעות תרומת כליה מבלי שהכירו מראש; הספורטאית קרן לייבוביץ, על זכייתה בארבע מדליות במשחקים הפראולימפיים באתונה 2004 ועל עשייתה למען המודעות הציבורית ומתן התמיכות לספורטאים בעלי מוגבלויות

 

תשס"ד – 2003 
אל"מ אילן רמון ז"ל טייס החלל הראשון של ישראל על טיסתו לחלל והתנהלותו כאדם צנוע, יהודי גאה ולוחם אוויר ישראלי ועל השתתפותו בתקיפה שהביאה להשמדת הכור הגרעיני בעיראק בשנת 1981, פעולה שבוצעה בפקודתו של ראש הממשלה מנחם בגין. ועדת הפרס החליטה על הענקת הפרס בטרם נספה והפרס ניתן לאשתו רונה רמון.

אותות הוקרה לשנת תשס"ג ניתנו לשולמית כהןקישיק, על פועלה בקרב הקהילה היהודית בלבנון בשירות המודיעין הישראלי; אורי לופוליאנסקי, על הקמת ארגון "יד שרה" הפועל לסייע לנזקקים הנקלעים למצוקה רפואית.

 

תשס"ג – 2002 
בשנה זו, בה לצערנו הפך הטרור לחלק בלתי נפרד משגרת החיים, החליטה ועדת פרס בגין להעניק את הפרס לשלושת הארגונים אשר עשו למען הצלת חיים, שיקום וסיוע לנפגעי הטרור. ארגון נפגעי פעולות האיבה מערך המתנדבים של מגן דוד אדום ארגון זק"א – זיהוי קורבנות אסון.

אותות הוקרה לשנת תשס"ג ניתנו לפתחיה שמיר, על הקדשת חייו למען המאבק הציוני והקמת המדינה בשירותו בבית"ר ובאצ"ל, מפעלו לקליטת העולים ויצירת מסגרות חינוכיות עבורם ועל פועלו לקידום מורשת הארגון הצבאי הלאומי; יעקב סיקא אהרוני, על חלקו בפעולת האצ"ל הנועזת בעיראק, תרומתו למאבק הציוני ולהקמת המדינה במסגרת האצ"ל ועל מאמציו להנחיל חינוך לאומי בקרב העם והנוער.

 

תשס"ב -2001

הפרס הוענק לתנועת אמנה על היותה תנועת החלוף המפתחת תכניות התיישבות ביהודה, שומרון, בנגב, בגליל ובחבל עזה ודואגת להגשמתן באמצעות ארגון גרעיני התיישבות, גיבוש חברתי וליווי עד עליית היישוב על הקרקע ואף לאחריה.

אותות הוקרה לשנת תשס"ב הוענקו למרדכי בן פורת, על פעילותו למען יהודי מדינות ערב ולמען המדינה; פרופ' ירמיהו ברנובר, על פעילותו הציונית במחתרת, פעילותו למען יהודי ברית המועצות לשעבר והישגיו המדעיים יוצאי הדופן; גב' לוקה וקס, על פעילותה במחתרת כנגד השלטון הבריטי, יצירתה האמנותית והנצחת זכר הנספים בשואה באמנותה.

 

תשס"א – 2000

הפרס הוענק למכינה על עזרתה לצעירים בני העדה האתיופית להשלים את השכלתם והכשרתם לתפקידי מנהיגות בקהילתם ובצה"ל, תוך מתן דגש מיוחד למסורת יהודי אתיופיה.

אותות הוקרה לשנת תשס"א הוענקו לארתור כהן, מפיק הסרטים הנודע על סרטו התיעודי "יום אחד בספטמבר"; חולדה גורביץ, תושבת חיפה, על מסירותה לפצועי צה"ל; פרופ' דבורה ליפשטאט, על מאבקה נגד מכחישי השואה.

 

תש"ס – 1999

הפרס הוענק ליחידת החילוץ של פיקוד העורף בצה"ל על פעילותה להצלת חיים, רוח התנדבות ומסירות, פיתוח מקצועיות ומצוינות, טיפוח ערכי צה"ל והאדרת שם ישראל בעמים.