סרטונים במגוון נושאים שהוכנו ע"י צוות המרכז

גלגולה של מנורה

סרטון המתאר את סיפורה של מנורת הזהב – מהמשכן במדבר ועד לסמל מדינת ישראל.
מהם סמלי המדינות ומהם מסמלים? מה פירושו של סמל מדינת ישראל? מי השתמש בסמל המנורה עוד לפני שקמה המדינה? מדוע נבחרה המנורה לסמל המדינה? וכיצד שזור סיפורה של המנורה בסיפור הגלות והתקומה של עם ישראל? כל זאת ועוד בסרטון- כיצד הפכה המנורה לסמל המדינה?

הדר – מעקרון רוויזיוניסטי לתכונה נפשית

ההדר הז'בוטינסקאי הוא מושג ידוע ומפורסם – אך מה משמעותו? מה הוא כולל? האם מדובר בשמירה על כללי הנימוס בלבד, או שמא בעקרונות פנימיים המוטמעים בנפש האדם? מהן ההשלכות הלאומיות והמדיניות של עקרון ההדר – והאם ועד כמה הוא נוכח בחיינו? כל זאת ועוד בסרטון – הדר.

פתק הבוחר – על דרכי החלפת השלטון בישראל

מדוע הקים מנחם בגין מפלגה מיד עם צאתו מהמחתרת – ונשמע לחוקי המדינה החדשה? כיצד האמין כי יש להביא לחילופי שלטון? מה הן מגבלות הכח של התפיסה הדמוקרטית לפיה הרוב הוא השולט? כיצד ישמרו זכויות המיעוט ומהם העקרונות הדמוקרטיים עליהם יש לשמור בכל תנאי? כל זאת ועד בסרטון – פתק הבוחר.

ווטסאפ ששת הימים – כיצד שוחררה ירושלים?

כיצד התקבלה ההחלטה על שחרור מזרח ירושלים במלחמת ששת הימים? מי היו המעורבים בהחלטה? מה היו הדעות בעד ונגד? כיצד היתה נראית הממשלה של אז עם הטכנולוגיה של ימינו? מה היו הישגי המלחמה? כל זאת ועוד בסרטון – וואטצאפ ששת הימים.

אופרה אחרת – סיפור הפצצת הכור הגרעיני בעיראק

מדוע החליטה ממשלת ישראל בראשותו של מנחם בגין לשלוח את טייסי חיל האוויר לצאת למבצע נועז הרחק מגבולות המדינה? מה היו תוצאות התקיפה? מדוע גונתה ישראל? מדוע כתבו מאה חברי כנסת מכתב תודה לבגין שנים לאחר פרישתו? על מה הודתה ארה"ב? כל זאת ועוד בסרטון הפצצת הכור.

ידיים של זהב, לב של אריה – סיפורו של אוריאל חפץ

מי היה אוריאל חפץ? מה היו תכונותיו היחודיות? מה היו המצאותיו פורצות הדרך? היכן באה לידי ביטוי גבורתו? וכיצד כל זה קשור ומשולב לסיפור תקומת עם ישראל בארצו? על ערכים, גבורה וכשרון, בסרטון – ידיים של זהב, לב של אריה.

למה מנחם? – מקור שמו של ראש הממשלה השישי

מדוע נקרא ראש הממשלה השישי – מנחם? מהי שבת נחמו? כיצד היא קשורה לתולדות העם היהודי ומה היא מסמלת? האם זכה מנחם בגין להיות למנחם עבור העם כפי שאולי קיוו הוריו? כל זאת ועוד בסרטון – למה מנחם?

 

82 שנים לחתונתם של עליזה ומנחם בגין
השניים התחתנו ב- 29 במאי, 1939 בעיירה טרוסקבץ' שבפולין, חודשים ספורים לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה.
הם נשארו זה לצד זו לאורך כל הדרך. הכנו עבורכם סרטון קצר המתאר את חתונתם המיוחדת ויוצאת הדופן.