ברוכים הבאים למרכז מורשת מנחם בגין
 כאן תוכלו למצוא מגוון פעילויות חינוכיות, סדנאות, סיורים ופעילויות מקוונות

מוזיאון בגין עם חידון חדשות העבר

פעילות חווייתית בעקבות חייו של מנחם בגין, במהלכה יעברו התלמידים שלוש פעילויות.
חידון חדשות העבר – חידון אינטראקטיבי ותחרותי, המשלב סרטונים על חייו של בגין.
משחק קבוצתי להכרת פועלו של מנחם בגין, וביקור במוזיאון – מסע אורקולי מרגש אל חייו של אחד המנהיגים הבולטים בהיסטוריה של המדינה.

 *ניתן לקחת במסגרת היתרון הירושלמי 

כנסת צעירה במרכז בגין

מרכז בגין מזמין אתכם להיכנס לנעלי ראש הממשלה, ללבוש את חליפת יו"ר האופוזיציה ולהתנסות בעצמכם בהעברת חוק חדש בישראל

תכנית העשרה חווייתית בנושא דמוקרטיה פרלמנטרית לתלמידי כיתות ט'-י"ב.

התכנית, פרי פיתוח משותף של מרכז מורשת מנחם בגין עם המרכז לטכנולוגיה חינוכית (מט"ח) באה במטרה להנחיל את ערכי הדמוקרטיה באמצעות התנסות בעבודת החקיקה, תוך עיסוק בנושאים הקרובים לליבם של התלמידים.

במסגרת התכנית, יקבלו המורים 15 מערכי שיעור חווייתיים ופעילים אשר יועברו על-ידי המורה בכיתה ובליווי הצוות המקצועי של מרכז מורשת בגין. המערכים כוללים מושגים ועקרונות יסוד העוסקים במבנה הכנסת והממשלה, בעקרונות תהליך החקיקה בישראל, וכן מערכי העשרה להרחבת האופקים.

בין המערכים:  תהליך חקיקת חוק, אופוזיציה וקואליציה, וועדות הכנסת, אמנות הנאום, עקרון הפרדת רשויות, יחסי גומלין ביון התקשורת והכנסת ועוד.

לאחר למידת המערכים יגיעו התלמידים ליום שיא במרכז מורשת בגין, וישתתפו בפעילות חווייתית המדמה את תהליך החקיקה ויבקרו במוזיאון בגין.

הפעילות מועברת על-ידי צוות מדריכי מרכז בגין, ותתקיים באולם המדמה את מליאת הכנסת. התלמידים יתנסו בעצמם בהעברת חוק חדש וילמדו על תפקידה המשמעותי של הכנסת כיסוד המשטר הדמוקרטי בישראל.

*התכנית מאושרת כיחידת העמקה באזרחות לכיתות ט'.
*תכנית יחידת העמקה זמינה גם בערבית.
*פעילות היום המסכם במרכז בגין זמינה גם באנגלית.

חידון מנחם בגין

בואו להעניק לתלמידכם חוויה ייחודית ולמידה משמעותית על ההיסטוריה של עם ישראל דרך דמותו של ראש הממשלה השישי, מנחם בגין!

מרכז מורשת בגין מזמין אתכם, מורי ותלמידי כיתות ו' מרחבי הארץ להשתתף בחידון חדשני ומרתק על דמותו ופועלו של ראש הממשלה השישי של מדינת ישראל, מנחם בגין, וכך ללמוד על ערכי הציונות וההיסטוריה של מדינת ישראל.

החידון מורכב משלושה שלבים:

שלב ראשון – תחרות ארצית

בשלב הראשון, המתקיים באתר החידון, מתמודדים מספר רב של בתי ספר מרחבי הארץ בחידון ארצי אינטרנטי  על מקומם בשלב חצי הגמר.
12 בתי הספר אשר לפחות אחת מכיתותיהן תענה נכונה ובמהירות הגבוה ביותר יעפילו לשלב חצי הגמר ויזכו בחידון בית ספרי מטעם מרכז מורשת מנחם בגין.

שלב שני – חידון בית ספרי

בשלב חצי הגמר מתמודדים 12 בתי הספר שזכו בשלב הראשון.
שלב זה מועבר על ידי נציגי מרכז בגין בבתי הספר, ובמהלכו יקיימו נציגי מרכז בגין חידון בית ספרי אינטראקטיבי בו ישתתפו עשרת התלמידים שנבחרו על ידי בית הספר להשתתף בחידון.
החידון משלב גם את יתר תלמידי השכבה, וכולל סרטונים, חידות ופרסים.

*שלב זה יתקיים בבית הספר או במתכונת ZOOM בכפוף להנחיות משרד הבריאות.

שלב שלישי – הגמר

בשלב הגמר נציג מ-12 בתי הספר, יגיע למרכז מורשת בגין בירושלים על מנת להשתתף יחד עם כיתתו בגמר החוויתי ויתמודד על המקום הראשון ועל הפרס הנחשק.
יום זה כולל חידות מגוונות, קטעי משחק, קטעי מוזיקה ושיתוף הקהל על ידי חידות ופרסים.

*שלב זה יתקיים במרכז מורשת מנחם בגין או במתכונת ZOOM בכפוף להנחיות משרד הבריאות.

תיבת בריחה

אוצר נדיר נגנב מהמוזיאון עזרו לנו להשיבו!

האוצר, בעל חשיבות היסטורית עצומה וערך כספי רב.
אז אם אתם בעלי תושייה, מוח יצירתי,  מעולים בפתרון חידות ואלופים בעבודת צוות,
אנחנו מחכים לעזרתכם!
פעילות תיבת בריחה, מספרת את סיפורה של המחתרת בתקופת המנדט.

בואו יחד עם כיתתכם לפצח את התעלומה ולמצוא את האוצר.

 *ניתן לקחת במסגרת היתרון הירושלמי 

סדנת מנהיגות מונחית ערכים

איך צומחים מנהיגים?

בסדנא זו, המיועדת לתלמידי החטיבה העליונה, לומדים המשתתפים כיצד צומחת מנהיגות, אילו הגדרות שונות יש למנהיגות, ובאילו כוחות עושים שימוש המנהיגים על מנת להניע את מונהגיהם לפעולה – כל זאת לאור מנהיגים מפורסמים בעבר ובהווה.

בהמשך בוחנים המשתתפים את הקשר בין מנהיגות לערכים, דנים בתפקידם של ערכים בעת קבלת החלטות מנהיגותיות, ובונים מצפן ערכים אישי שינחה אותם בפעולותיהם ויסייע בקבלת החלטות בעתיד.

סדנת זהות ואזרחות

קבלת תעודת הזהות מסמלת שלב חדש בשותפות שלנו בחברה הישראלית, בואו להעניק משמעות ותוכן לקבלת תעודת הזהות!

בסדנא זו, המיועדת לתלמידי החטיבה העליונה ולתלמידי כיתה י' בפרט, נשאל על מרכיבי הזהות האישית שלנו ומה משמעותה, ננסה לאפיין מהי הזהות הישראלית, וניווכח עד כמה היא מגוונת. נבין כיצד קבלת תעודת הזהות מסמלת שלב חדש בשותפות שלנו בחברה, ונלמד על החשיבות בגילוי אכפתיות ומעורבות חברתית אשר תוביל לבניית חברה ישראלית טובה יותר. נבחן את משקלן של החובות והזכויות האזרחיות ולסיום ננסח לעצמנו תעודת זהות אישית עם הערכים והחזון האזרחי של כל אחד ואחת מאיתנו.

*בסיום הפעילות ניתן לערוך טקס חגיגי במרכז מורשת בגין, במהלכו יחולקו תעודות הזהות לתלמידים.

סדנת עין לציון

במשך דורות רבים חלמו בני העם היהודי בכל מושבותם על שיבת ציון, אך רק בתקופת העת החדשה רקם החזון עור וגידים. שיבתו של עם ישראל לארצו לאחר כ- 2000 שנות גלות הינה מן התופעות ההיסטוריות המופלאות והנדירות בדברי הימים של העמים כולם. יחד עם זאת, בימינו, הציונות נתפסת על ידי ישראלים רבים החיים בארצם כמובנת מאליה או כבלתי רלוונטית. האם תם תפקידה?

בסדנה חוויתית נברר עם התלמידים את תפקיד הציונות כיום, ונבחן את הערכים המרכזיים אשר צריכים להוביל, לתפיסתם, את החברה הישראלית היום.

סדנת הכנה לפולין

ימי ההכנה מהווים נדבך חשוב בתהליך ההכנה של התלמידים לקראת המסע ומוסיפים נופך משמעותי של תוכן להגעתם למקומות בהם התרחשו המאורעות על אדמת פולין.

ימי ההכנה במרכז בגין מאפשרים היכרות מעמיקה ומאירים באור חדש את סיפור לחימתם של לוחמי האצ"י (ארגון צבאי יהודי) במהלך המלחמה.

במהלך היום יראו התלמידים סרט חדש ומרתק על הסיפור שלא סופר במרד גטו ורשה, ועל החשיבות של לוחמי האצ"י והאי"ל במרד. בהמשך יקיימו דיון מעמיק בסדנאות על דילמות אמתיות שניצבו בפניהם של אלה שחוו את המאורעות על בשרם. במקביל יכנסו לסיור במוזיאון בגין האורקולי שמספר את סיפורו של מנחם בגין- נציב בית"ר בפולין, ראש האצ"ל ולימים ראש הממשלה.

סדנת דרך השלום

אחת התכונות החשובות ביותר למנהיג היא היכולת לקבל החלטות. שיקולים רבים ושונים נכנסים לתוך מערכת קבלת ההחלטות, שיקולים אישיים ואינטרסים צרים מול טובת הכלל, שיקולים טקטיים מול אסטרטגיים, שיקולי רווח והפסד ועוד, אך פעמים רבות השיקול הערכי והמוסרי נזנח בשל היותו פחות פרקטי ומידי בסדנה זו המבוססת על משחק תסריטים אינטראקטיבי נכנסים המשתתפים לנעליהם של יועציו המדיניים של ראש הממשלה מנחם בגין, במהלך הסכמי השלום עם מצרים ועליהם להחליט כיצד יתנהלו המגעים.

סדנת סינרגיה

בואו להעצים את עבודת הצוות שלכם!

נדון בכוחה של הקבוצה, נבחן את רמת שיתוף הפעולה שלה, ונלמד כיצד ניתן להפיק את המרב משילוב הכוחות שבה. נחקור את רזי ההעצמה ההדדית שבין היחיד לקבוצה, תוך שימוש בכישוריו הייחודיים של הפרט לטובת הקבוצה.

החצר הקדמית של ירושלים

נצא לסיור בכמה מן השכונות ההיסטוריות היפות של ירושלים ונכיר את הסוגיות החברתיות והאישים שפעלו בהן במבט היסטורי ועכשווי. במהלך הסיור נתחקה אחר דמויות שונות – מצ'רלי ביטון ועד טדי קולק, ונלמד על משנתו של בגין לתיקון החברה ולהשגת צדק חברתי.

*ניתן לקחת במסגרת המסע הירושלמי 

אנשים שהיו לאגדות, אגדות שהיו למקומות

"ירושלים תהיה אחת, מאוחדת, משוחררת, לנצח נצחים" (מנחם בגין)

סיור חוויתי המספר את סיפורה של ירושלים מימי הקמתה על ידי דוד המלך ועד ימינו אנו. נכיר את אוהבי ירושלים, חולמיה ולוחמיה ונבקר בנקודות המתארות את סיפורה של העיר.

בסיור נתחקה אחר דרכם של לוחמי המחתרות וצה"ל במלחמתם העיקשת סביב קו התפר הירושלמי בימי מלחמת השחרור.

הסיור יתחיל ממרכז בגין, ויעבור בנקודות המשמעותיות בעיר העתיקה המתארות את התקופה המתוחה והדרמטית בהתהוותה של המדינה.

*ניתן לקחת במסגרת המסע הירושלמי 

לוחם בלי מפקד, ומפקד בלי צבא

תושביה היהודיים של העיר ירושלים מותקפים על ידי שכניהם והבריטים לא עוזרים.

נצא בעקבות דמותו המרתקת של ז'בוטינסקי, נכיר את דמותו וערכיו המנחים, תרומתו המכרעת להקמת כוח המגן העברי בישראל והשפעתו המשמעותית על התנועה הציונית העולמית. הסיור בירושלים יצא ממרכז בגין ויעברו בנקודות חשובות: שער יפו, הקישלה, בית פלוגות הכותל שמשמש כיום כמוזיאון אורקולי מרגש ויסתיים ברחבת הכותל. ניתן לערוך סיור במתכונת ארוכה יותר ולעבור בבית ז'בוטינסקי, מגרש הרוסים ומוזיאון אסירי המחתרות (בתשלום נוסף).

הסיור בתל-אביב יעבור בנקודות חשובות: בית ז'בוטינסקי, נקודות משמעותיות במאבק המחתרות, עד לחוף פרישמן בה התרחשה פרשת אוניית האלטלנה.

*ניתן לקחת במסגרת המסע הירושלמי 

סיור תיאטרלי: בעקבות מנחם בגין ודוד בן גוריון

ישיבת מחתרת סודית מתחילה עכשיו, מנחם בגין יגיע – ואתם?
רוצים להצטרף לשיעור עברית שמעביר דוד בן גוריון בכבודו ובעצמו?
סיור שחקנים חוויתי בשכונות משכנות שאננים וימין משה בראי מורשתם של מנחם בגין ודוד בן גוריון. נשב בשיעור עברית שמעביר דוד בן גוריון ונוכל להצטרף לשורות האצ"ל בפיקודו של מנחם בגין. ניחשף לדמויותיהם של המנהיגים הגדולים ולהשפעתם על העם היהודי לאורך התקופות- לפני ואחרי הקמתה של מדינת ישראל.

*ניתן לקחת במסגרת המסע הירושלמי 

סיור כתב חידה בעקבות המחתרות

התלמידים יצאו לסיור מודרך כשבידיהם כתב חידה חוויתי ובו חידות על פעולות המחתרות בתקופת המנדט הבריטי. החידות ידרשו מהם לשתף פעולה ולחפש בעצמם את התשובות ברחבי אתרי הסיור ובכך ירגישו במעט שהם חוזרים לעבר ומגלים את סודות המחתרות. הסיור שם דגש על פעולות המחתרות בתקופת המנדט ומתחבר לציר היסטורי ומנהיגותי.

*ניתן לקחת במסגרת המסע הירושלמי 

ממחתרת לעצמאות

שני הפיצוצים שהרעידו את ירושלים.
בואו לגלות מה מסתתר מאחורי הפעולות הגדולות של המחתרות בתקופת המנדט הבריטי בירושלים!

במהלך הסיור נחזור בזמן לתקופת המנדט הבריטי, במהלכה נלחמו המחתרות למען הקמת מדינת ישראל.
נספר את סיפור הלוחמים האמיצים אשר פעלו מתוך מסירות נפש ודבקות במשימה, וניחשף לשיתופי הפעולה הייחודיים כחלק מהמאבק הציוני להקמת המדינה.
נעבור דרך נקודות ציון היסטוריות של מאבק המחתרות: מלון המלך דוד ותחנת הרכבת הישנה.

 *ניתן לשלב בסיור כניסה למוזיאון אסירי המחתרות; וכן לקיים את הסיור באופן עצמאי עם התלמידים באמצעות אפליקציה.

הסיור מיועד לתלמידי כיתות ט'-י"ב.

העם דורש צדק חברתי!

סיסמה זו שהדהדה בשנות השבעים ממשיכה ומהדהדת גם היום. נצא לסיור בכמה מן השכונות ההיסטוריות היפות של ירושלים, משכנות שאננים, ימין משה, ממילא ומורשה (מוסררה), שם נפגוש את הסוגיות החברתיות של שנות ה50 ודמויות שונות- מצ'רלי ביטון ועד טדי קולק, ונלמד על משנתו של בגין לתיקון החברה ולהשגת צדק חברתי.

הסיור מיועד לתלמידי כיתות י"א-י"ב

מנהיגותו של בגין

הצטרפו אלינו לסיור בעקבות המבוקש מספר 1 של השלטון הבריטי! מפקד האצ"ל מנחם בגין.

הסיור מפגיש אותנו עם דילמות בחייו של ראש הממשלה השישי, מנחם בגין, בנקודות בהן קיבל החלטות היסטוריות מורכבות. נתוודע להחלטותיו כמפקד האצ"ל, כראש האופוזיציה וכראש הממשלה ונבחן את הערכים שהובילו אותו בקבלת ההחלטות. הסיור עובר ב: מלון המלך דוד, בית ראש הממשלה, מרפסת האריות ובית פרומין (הכנסת הישנה).

* ניתן לערוך את הסיור במתכונת מקוצרת: מלון המלך דוד ובית ראש הממשלה

הסיור מיועד לתלמידי כיתות ט'-י"ב

אנשים שהיו לאגדות, אגדות שהיו למקומות

"ירושלים תהיה אחת, מאוחדת, משוחררת, לנצח נצחים" (מנחם בגין)

סיור חוויתי המספר את סיפורה של ירושלים מימי הקמתה על ידי דוד המלך ועד ימינו אנו. נכיר את אוהבי ירושלים, חולמיה ולוחמיה ונבקר בנקודות המתארות את סיפורה של העיר.

בסיור נתחקה אחר דרכם של לוחמי המחתרות וצה"ל במלחמתם העיקשת סביב קו התפר הירושלמי בימי מלחמת השחרור.

הסיור יתחיל ממרכז בגין, ויעבור בנקודות המשמעותיות בעיר העתיקה המתארות את התקופה המתוחה והדרמטית בהתהוותה של המדינה.

הסיור מיועד לתלמידי כיתות ט'-י"ב

לוחם בלי מפקד, ומפקד בלי צבא

תושביה היהודיים של העיר ירושלים מותקפים על ידי שכניהם והבריטים לא עוזרים.

נצא בעקבות דמותו המרתקת של ז'בוטינסקי, נכיר את דמותו וערכיו המנחים, תרומתו המכרעת להקמת כוח המגן העברי בישראל והשפעתו המשמעותית על התנועה הציונית העולמית. הסיור בירושלים יצא ממרכז בגין ויעברו בנקודות חשובות: שער יפו, הקישלה, בית פלוגות הכותל שמשמש כיום כמוזיאון אורקולי מרגש ויסתיים ברחבת הכותל. ניתן לערוך סיור במתכונת ארוכה יותר ולעבור בבית ז'בוטינסקי, מגרש הרוסים ומוזיאון אסירי המחתרות (בתשלום נוסף).

הסיור בתל-אביב יעבור בנקודות חשובות: בית ז'בוטינסקי, נקודות משמעותיות במאבק המחתרות, עד לחוף פרישמן בה התרחשה פרשת אוניית האלטלנה.

הסיור מיועד לתלמידי כיתות ז'-י"ב

אני מנהיג

אני מנהיג
מי הוא המנהיג האידאלי בעיניכם? הצטרפו אלינו לפעילות חווייתית בעקבות חייו של מנהיג ב-ZOOM.

התלמידים ידונו בתכונות המנהיג האידאלי ויפגשו את דמותו של בגין כדוגמה למנהיג מונחה ערכים. התלמידים יפגשו את דמותו של בגין דרך סרטונים, ישתתפו בחידון תחרותי ויצרו מצפן ערכים אישי על סמך הדברים עליהם למדו.

 *ניתן לקחת במסגרת היתרון הירושלמי 

ילד בעקבות חלום

יודעים מי היה מפקד האצ"ל? מי הישראלי הראשון שקיבל פרס נובל לשלום? זה הזמן להכיר מקרוב את ראש הממשלה השישי של מדינת ישראל – מנחם בגין. תלמידי היסודי מוזמנים לפעילות חווייתית בZOOM בעקבות חייו של מנחם בגין. במהלך הפעילות יפגשו התלמידים את דמותו של בגין במספר תחנות בחייו מימיו כנציב בית"ר בפולין, דרך תפקידו כמפקד האצ"ל ועד ימיו כראש ממשלה. הפעילות תשלב משחק חוויתי, חידון תחרותי, ותוצר אישי בנושא.

 *ניתן לקחת במסגרת היתרון הירושלמי 

מה בסך הכל צריך בנאדם?

לפי שנים רבות כתב זאב ז'בוטינסקי את חמשת הדברים שכל אדם חייב בשביל לחיות בכבוד.
תלמידי היסודי מוזמנים לפעילות חווייתית בZOOM- בה יכירו וילמדו מהם חמשת המ"מים של זאב ז'בוטינסקי.

בפעילות התלמידים יגלו ויבינו את חשיבותם של חמשת המ"מים בחייהם דרך דיון על סיטואציות מחיי היום יום, הפעילות תועבר דרך משימות קבוצתיות, משחקים ויצירה.

 *ניתן לקחת במסגרת היתרון הירושלמי 

אני. מנהיג

לאורך דורות מנסה האנושות לפצח את סוד המנהיגות. כשם שפרצופיהם של הכותבים ושל המנהיגים שונים, כך גם התובנות לגבי המנהיגות. השיעור שלפניכם מעצים את התלמיד – גם הוא מנהיג. השיעור שופך אור על דמותו של בגין כ "מנהיג מונחה ערכים" ומברר עם התלמידים מה הם הערכים החשובים להם.

ילד בעקבות חלום

יודעים מי היה מפקד האצ"ל? מי הישראלי הראשון שקיבל פרס נובל לשלום? זה הזמן להכיר מקרוב את ראש הממשלה השישי של מדינת ישראל – מנחם בגין.

מערך שיעור זה מאפשר לתלמידים הכרות ראשונית עם ראש הממשלה השישי של מדינת ישראל, מנחם בגין – פועלו וערכיו. היכרות מעין זו מסייעת לחינוך לערכים של מנהיגות ישראלית, ציונות ופעולה למען החברה.

מה בסך הכל צריך בנאדם?

מה בסך הכל צריך בנאדם בכדי לחיות בכבוד? לפי שנים רבות כתב זאב ז'בוטינסקי את חמשת הדברים שכל אדם חייב בשביל לחיות בכבוד. 

מערך שיעור זה יפגיש את התלמידים עם דמותו של זאב ז'בוטינסקי ועם חמשת המ"מים החברתיים אותם הגה תוך דיון וחשיבה על תפקידם של חמשת המ"מים בימינו.

מקבץ סרטונים לשיעור

בתקופה מורכבת ומאתגרת כמו זו, המשימה ללמד ולחנך הופכת קשה פי כמה. אנו נדרשים להיות תמציתיים מעניינים ומושכים יותר. עלינו לדייק את המסרים שלנו כך שיוכלו להיכנס בחלונות הזמן המצומצמים ממילא של המדיה הדיגיטלית.

במיוחד לשם כך הכנו עבורכם מקבץ של סרטונים מקוונים – קצרים, קצביים ומעניינים, על נושאים שונים, פתק הבוחר – על דרכי החלפת השלטון בישראל, סיפורה של המנורה, מלחמת ששת הימים ועוד. אתם מוזמנים להשתמש בהם ללמידה מרחוק, בזום, ובקלאסרום, לשבץ אותם במהלך השיעורים, כמטלות חקר או משימה. – רוצים לשמוע עוד? מוזמנים לפנות אלינו לאפשרויות נוספות.

כנסת צעירה

15 מערכי שיעור חווייתיים ופעילים, המערכים כוללים מושגים ועקרונות יסוד העוסקים במבנה הכנסת והממשלה, בעקרונות תהליך החקיקה בישראל, אופוזיציה וקואליציה, וועדות הכנסת, אמנות הנאום, עקרון הפרדת רשויות, יחסי גומלין ביון התקשורת והכנסת ועוד.

עין לציון

במשך דורות רבים חלמו בני העם היהודי בכל מושבותיהם על שיבת ציון, אך רק בתקופת העת החדשה רקם החזון עור וגידים. שיבת עם ישראל לארצו לאחר כ- 2,000 שנות גלות הינה מן התופעות ההיסטוריות המופלאות והנדירות בדברי הימים של העמים כולם.
יחד עם זאת, בימינו, הציונות נתפסת על ידי רבים כמובנת מאליה או כבלתי רלוונטית. האם תם תפקידה?

לפניכם 30 מערכי שיעור סוחפים וחווייתיים, עשירים בעזרים. המערכים והעזרים בהירים ומופרטים, מוכנים להוראה ללא הכנות מיוחדות, בהם נדון כיצד ניתן להגדיר היום את הציונות? מה היחס בינה לבין היהדות? מה היחס בינה לבין הישראליות? האם הציונות עדיין רלוונטית בימינו?

הסכם השילומים

בשנות החמישים הציעה ממשלת גרמניה לישראל הסכם שנועד להסדיר את מערכת היחסים הדיפלומטית בין המדינות, על רקע זוועות השואה שביצעה גרמניה ביהודי העולם. הסכם השילומים העסיק רבים וגרם לוויכוחים מעמיקים באותה תקופה.

במערך שיעור זה בו נכיר את ההיסטוריה שקדמה לפרויקט, נציג טיעונים בעד ונגד באמצעות משחק תפקידים.

משנתו החברתית של זאב ז'בוטינסקי

כולל שני מערכי שיעור
כל יחיד הוא מלך
במערך שיעור נכיר את הצהרות זכויות האדם ומקורותיהן, לאור תפיסת זכויות האדם במשנתם של  זאב ז'בוטינסקי ומנחם בגין.

משנתו החברתית של זאב ז'בוטינסקי
במערך שיעור זה נעסוק בשאלות – מה משמעותן של הזכויות החברתיות? מה מצבן ונחיצותן של הזכויות החברתיות בימינו? האם וכיצד אחראית החברה על חבריה? האם הזכויות החברתיות שהוזכרו ע"י פופר־לינקאוס וז'בוטינסקי רלוונטיות לימינו או שמא יש לעדכנן?
במערך שיעור זה בו נכיר את ההיסטוריה שקדמה לפרויקט, נציג טיעונים בעד ונגד באמצעות משחק תפקידים.

מסכימים על המחלוקת

לפניכם מערך שיעור פרי עבודה משותפת של מרכז מורשת מנחם בגין והמכון למורשת בן-גוריון. במוקד השיעור עומדת פרשת 'אלטלנה', שהסעירה את מדינת ישראל הצעירה בחודש יוני 1948 והדיה נשמעים עד היום. לפרשה זו חשיבות רבה בעיצוב המדינה: היא השפיעה על מערכת היחסים המורכבת בין הצבא לחברה האזרחית, על גבולות הממלכתיות הישראלית ועל האופן שבו מתנהלות מחלוקות חברתיות בישראל. בהתנגשות נהרגו 16 אנשי אצ"ל ו-3 חיילי צה"ל. יחד עם זאת, כחצי שנה לאחר מכן, ישבו בן-גוריון ובגין כחברי הכנסת הראשונה, כאשר שניהם מקבלים את כללי המשחק הדמוקרטי. במהלך השיעור נרצה לגעת בנקודות הכואבות שהובילו לשפיכות הדמים, אך להדגיש גם את החשיבות בקיומן של מחלוקות ובבחירה לנהל אותן באופן ממלכתי במסגרת דמוקרטית.

מקבץ סרטונים לשיעור

בתקופה מורכבת ומאתגרת כמו זו, המשימה ללמד ולחנך הופכת קשה פי כמה. אנו נדרשים להיות תמציתיים מעניינים ומושכים יותר. עלינו לדייק את המסרים שלנו כך שיוכלו להיכנס בחלונות הזמן המצומצמים ממילא של המדיה הדיגיטלית.

במיוחד לשם כך הכנו עבורכם מקבץ של סרטונים מקוונים – קצרים, קצביים ומעניינים, על נושאים שונים, פתק הבוחר – על דרכי החלפת השלטון בישראל, סיפורה של המנורה, מלחמת ששת הימים ועוד. אתם מוזמנים להשתמש בהם ללמידה מרחוק, בזום, ובקלאסרום, לשבץ אותם במהלך השיעורים, כמטלות חקר או משימה. – רוצים לשמוע עוד? מוזמנים לפנות אלינו לאפשרויות נוספות.