ברוכים הבאים למרכז מורשת מנחם בגין
מרכז מורשת בגין מציג עבורכם סגלי החינוך וההדרכה של כוחות הביטחון, מגוון סדנאות סיורים ימי עיון והרצאות בנושא מנהיגות, מדינה יהודית ודמוקרטים ועוד, לדרגים שונים, לצד אולמות חדרים וכיתות הניתנים להשכרה לשיחות סיכום ויחידות פנימיות של היחידה.

"מנהיגות היא אחת התופעות הנצפות ביותר, והכי פחות מובנות עלי האדמה. למנהיג יש יכולת
להניע
את מונהגיו לפעולה, לקדם סיטואציות, ולשנות את הסביבה."

 אך מהי המנהיגות המועילה והיעילה ביותר?
בסדנאות סיורים וימי עיון נעסוק בסוגיית המנהיגות היעילה יותר ונחשף לדמותו של מנחם בגין, ראש הממשלה השישי של מדינת ישראל המשקף ומבטא מנהיגות מונחית ערכים באורחות חייו ובנאומיו. בדרכו הצנועה והפשוטה, בתפיסתו העצמית כאדם ש"איננו מנהיג כלל" משמש בגין מודל למנהיגות מונחית ערכים ומהווה מקור השראה לחיילים, שוטרים, ומפקדים.

יום עיון בנושא מנהיגות

בשנים האחרונות עולה סוגיית המנהיגות בארגונים שונים, וכוחות הביטחון בכללם. מחקרים מראים כי בטווח הארוך תוצאותיה של המנהיגות המעצבת מעוררת ההשראה עולות על היתרונות המידיים של השימוש במנהיגות העסקאית המתבססת על הענשה ותגמול.
מיהו המנהיג האידיאלי? האם ניתן ללמד מנהיגות? מהו סל הערכים אותו חייב מנהיג לרכוש? האם כל אחד יכול להיות מנהיג? על שאלות אלו ועוד נענה ביום העיון באמצעות סיור במוזיאון, סדנת מנהיגות מונחית ערכים, והרצאה, בנושא מנהיגות פורצת דרך.

מהו סגנון המנהיגות שלך? כיצד אתה מניע את מונהגיך? אלו שיקולים נכללים בתהליך קבלת ההחלטות שלך?

סדנת מנהיגות מונחית ערכים
נבחן לעומק את מושג המנהיגות, את תכונות המנהיג ואת שיטות ההנהגה. נברר כיצד מניע המפקד מניע את פקודיו לכדי פעולה ונצא לפעילות חווייתית בה נחקור את יסודות דמותו של המנהיג הערכי.

הסדנה ממחישה את הצורך בקבלת החלטות על בסיס ערכי, על מנת להפוך את שיטת המנהיגות למעוררת השראה.

  • את התכנים המוצעים במסגרת יום העיון ניתן להזמין גם כיחידות נפרדות.

דילמת הפיקוד

סדנה למפקדים בתחילת דרכם

הסדנה עוסקת במושגית: "סמכות", "אחריות" והקשר ביניהן. בסדנה זו המותאמת לשוטרים וקצינים נעסוק בסמכותו של השוטר לצד האחריות הרבה שמגיעה איתה, דיון בדמותו של המפקד. הסדנה עושה שימוש בדילמות מחיי היום יום של השוטרים והקצינים ומאפשרת דיון קבוצתי סביב נושאים אלה. בחלקה השני של הסדנה יתנסו המשתתפים במשחק ניווטים מרתק בשכונת ימין משה העוסק בדילמות פיקודיות אותנטיות של לוחמי תש"ח ומפקדיהם וינקטו עמדה בין שתי אפשרויות אשר תקבע את המשך מסלולם.

מנהיגות פורצת דרך

הרצאה בנושא מנהיגותם של בגין ובן גוריון.

מהן התכונות שהופכות מנהיג לפורץ דרך? מה נדרש מאיתנו על מנת להיות למנהיגים משמעותיים? סקירת תכונותיו וטיבו של המנהיג פורץ הדרך, בדגש על דמותם ופועלם של דוד בן גוריון ומנחם בגין תעניק למשתתפים כלים ליישום מנהיגות פורצת דרך "הלכה למעשה".

ההרצאה כוללת צפייה בסרטונים ודיונים נלווים.

סיור בעקבות מנהיגות

סיור בעקבות המבוקש מספר 1 של השלטון הבריטי.

נצא בעקבות נקודות ציון חשובות בחייו של ראש הממשלה השישי, מנחם בגין, בהן קיבל החלטות היסטוריות מורכבות. נתוודע להחלטותיו כמפקד האצ"ל, כראש האופוזיציה וכראש הממשלה, ונבחן את הערכים שהובילו אותו בקבלת ההחלטות.
הסיור מבקר בתחנות חשובות בחייו: מלון המלך דוד, בית ראש הממשלה, מרפסת האריות ובית פרומין (הכנסת הישנה)

* ניתן לערוך את הסיור במתכונת מקוצרת: מלון המלך דוד ובית ראש הממשלה

סיור בעקבות לוחמי המחתרות

שני הפיצוצים שהרעידו את ירושלים בתקופת המנדט
מה מסתתר מאחורי הפעולות הגדולות של המחתרות בתקופת המנדט הבריטי בירושלים?
במהלך הסיור בעקבות לוחמי המחתרות נחזור בזמן לתקופת המנדט הבריטי הסוערת, בה נלחמו המחתרות למען ריבונות יהודית בארץ ישראל. נספר את סיפור הלוחמים האמיצים אשר פעלו מתוך מסירות נפש, וניחשף לשיתופי הפעולה הייחודיים כחלק מהמאבק הציוני להקמת המדינה.
הסיור עובר דרך נקודות ציון היסטוריות של מאבק המחתרות: מלון המלך דוד ותחנת הרכבת הישנה.

 * ניתן לשלב בסיור כניסה למוזיאון אסירי המחתרות

סיור בעקבות גבורת לוחמי ירושלים בתש"ח

מדוע לא שוחררה ירושלים המזרחית ב-1948?
בסיור בעקבות גבורת לוחמי ירושלים בתש"ח, נתחקה אחר דרכם של לוחמי צה"ל במלחמתם העיקשת סביב קו-התפר הירושלמי בימי מלחמת השחרור. נעבור בנקודות משמעותיות בעיר העתיקה ובמוזיאונים ייחודיים המתארים את התקופה המתוחה והדרמטית בזמן התהוותה של מדינת ישראל. את הסיור נסיים ברחבת הכותל המערבי.

תיבת בריחה בנושא המחתרת

מי גנב את השופר בו תקעו בכותל בתקופת המנדט?
תיבת בריחה ייחודית בנושא המחתרת המספרת את סיפורה של המחתרת בתקופת המנדט.
על חברי הצוות לגלות תושייה, מוח יצירתי, שיתוף פעולה ועבודת צוות ולפצח ביחד את חידות התיבה.
ניתן לשלב שיחה על פעולות האצ"ל במהלך תקופת המחתרות ומוסר הלחימה של האצ"ל.

יום עיון בנושא החברה הישראלית

המפריד והמאחד

סיור בנושא צדק חברתי

"העם דורש צדק חברתי!"

סיסמה זו שהדהדה בשנות ה-70 ממשיכה ומהדהדת גם היום.
נצא לסיור בכמה מן השכונות ההיסטוריות היפות של ירושלים ונבחן את הסוגיות החברתיות והאישים שפעלו בהן במבט היסטורי ועכשווי.
נעבור במשכנות שאננים, ימין משה, ממילא ומורשה (מוסררה).
נתחקה אחר דמויות שונות- מצ'רלי ביטון ועד טדי קולק, ונלמד על משנתו של בגין לתיקון החברה ולהשגת צדק חברתי.
נבחן תהליכים חברתיים ודרכים לפתרון בעיות כלכליות וחברתיות בנות זמננו.

יום עיון בנושא מדינה יהודית דמוקרטית

מיום הקמתה מקיימת החברה הישראלית שיח סביב סוגיות חברתיות בוערות שמקורן בהגדרתה של מדינת ישראל כ"מדינה יהודית ודמוקרטית". הסוגיות החברתיות השונות מהוות מוקד לדיונים ולעיתים אף עימותים במדינה בה דרים יחדיו יהודים דתיים, חרדים, חילונים ומסורתיים לצד ערבים מוסלמים, נוצרים, דרוזים ובדואים. ביום עיון העוסק בזהותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית נכיר מיהן הקבוצות השונות המרכיבות את החברה במדינת ישראל, ונעסוק במורכבות הנובעת ממדינה יהודית ודמוקרטית.

* היום מורכב מביקור במוזיאון בגין, סדנאות, סיורים, והרצאות תוכן הניתנות כולן לבחירת הקבוצה.

סדנה בנושא מדינה יהודית דמוקרטית

כיצד תראה החברה הישראלית? מה משמעותי יותר במרכיבי הזהות שלנו – יהדות או דמוקרטיה?

בסדנה בנושא מדינה יהודית דמוקרטית, נבחן את המתחים בחברה הישראלית ונבדוק היכן אנו ממקמים את עצמנו בתוך מערכת היחסים שבין ערכי הדמוקרטיה להגדרתנו הלאומית.  נדון במקרי בוחן מעולם המפגש שבין היהדות, הישראליות והדמוקרטיה, נחדד את תפיסת עולמם וזהותם של המשתתפים, ונבין כיצד כל זאת מתקשר לחיי היום-יום בתוך מערכת הביטחון.
ניתן לקיים את הסדנה בהתאמה לחיילים, למפקדים ולמפקדים ובכירים.

"חובתנו היא להגיד לכם על מה אנחנו נלחמים: על זכותו של עמנו לארץ ישראל. על הזכות להגנה עצמית צודקת, כולל יזמה אסטרטגית. על ברית עם העולם החופשי… על שיטה של יזמה חופשית… על חרות הפרט…באחד הימים נראה במו עינינו את הניצחון, את ההישג של כל הערכים בחיים העושים את החיים כדאיים. חרות, שלום, צדק."
(מנחם בגין)

יום עיון בנושא שליחות

יום עיון זה עוסק בגורמים המניעים את האדם לבחור בחיי שליחות. ביום העיון בנושא שליחות ישתתפו השוטרים בסדנה בנושא שליחות הציבור, הרצאה בנושא וסיור בעקבות דמותו של מנחם בגין המתאר את תחושת השליחות בחייו. בסדנה המשתתפים יתמודדו עם דילמות המעמתות אותם עם המשמעות אותה הם מייחסים לתפקידם, בסיור נלך בעקבות קורות חייו ומנהיגותו של מנחם בגין, ונלמד על הכרעות הרות גורל שקיבל בגין בעת היותו מפקד מחתרת וראש ממשלה. ובהרצאות נעסוק בהתמודדות היום יומית של עובדי ציבור ותחושת השליחות במגזר הציבורי. המרצים המוצעים בתכנית הינם נושאי תפקידים ומרצים מהשורה הראשונה.

בעקבות דוד בן-גוריון ומנחם בגין

סיור בעקבות תחנות בחייהם של מנחם בגין ודוד בן גוריון
מאלטלנה ועד הנה – מסע בעקבות מאבקם של האבות המייסדים והאירועים שעיצבו את שנותיה הראשונות של המדינה.
נבקר באתרים ירושלמיים המייצגים את הדילמות הגדולות מולן ניצבו דוד בן-גוריון ומנחם בגין כמנהיגי האומה והערכים שליוו אותם בתהליכי ההכרעה. נדון בתקופת המחתרות ונעסוק בשאלות האידיאולוגיות הגדולות של התקופה – היחס למנדט הבריטי ולתכנית החלוקה, הסכם השילומים, צדק חברתי, מלחמה ושלום ועוד.

יום עיון לציון יום זאב ז'בוטינסקי

יום עיון לציון יום זאב ז'בוטינסקי
במאמרו "קיר הברזל" דרש ז'בוטינסקי מהתנועה הציונית לכונן עוצמה ביטחונית ומוסרית שתאפשר בעתיד ליהודים ולערבים לחיות בשוויון ובשלום. ביום עיון בנושא תפיסתו הביטחונית – מוסרית של זאב ז'בוטינסקי נעסוק באתגרים הניצבים בפני החברה הישראלית היום במתח שבין השמירה על בטחונה של מדינת ישראל לבין השמירה על זכויות האדם בחברה.

יום עיון בנושא כשירות תרבותית

אנשי כוחות הביטחון נפגשים מידי יום עם מגוון האוכלוסייה הישראלית, ברובם של מפגשים אלו  נוצרים עימותים ואתגרים לא פשוטים עבור. יום העיון נועד על מנת לאפשר הרחבה תודעתית, חשיבה מחדש, דיון והעלאת אתגרים רלוונטיים עמם הם מתמודדים. במסגרת יום העיון יסיירו השוטרים בשכונות בהם הם משרתים ויפגשו את הסיפור ההיסטורי, התרבותי והחברתי של השכונה בה הם פועלים על בסיס יומיומי. בהתאם לקבוצת היעד יפגשו השוטרים תושב השכונה אשר ייספר על חיי היום יום של האזרחים החיים בשכונה, על התרבות של חברי הקהילה וכן על ההתמודדויות שלהם מול שלטונות החוק. בסדנה יפגשו עם שחקן המדמה סיטואציות מהשטח ויקבלו כלים להתמודדות.

בגין בא לשוק

משחק משימות בשוק מחנה יהודה בירושלים
בדוכני השוק נמצא הלב הפועם של ירושלים. בסיור בין הדוכנים והסמטאות נפגוש את המנהיג שסחף המונים בכיכר, את גיבורי המחתרות, והסיפורים המסתתרים בין סמטאות השכונה…
הסיור כולל משחק משימות בשוק.

סדנת סינרגיה

השלם גדול מסך חלקיו?
בסדנת הסינרגיה החוויתית נבחן כלים לחיזוק וייעול עבודת הצוות, תוך העצמת הפרט בתוך הקבוצה.
הסדנה משווה בין עבודת היחיד לעבודת הצוות ועוסקת בנושאים: איגבור הכח, שיתוף פעולה והפעלת כוחות בהתאמה תוך הימנעות מחיכוכים,  על ידי זיהוי הפוטנציאל המגולם בפרטים המרכיבים את הקבוצה. הסדנא כוללת פעילויות מתודיות היוצרות הנעה של הקבוצה משלב הרעיון והלמידה לשלב הביצוע, ומסתיימת במשחק "סינרגיה"  ייחודי, המיישם הלכה למעשה את החומר התיאורטי שהועבר בכיתות.