הצצה ארכיונית לסיפור חייו של מנחם בגין

 

מסמכים רבים שמורים בארכיון מרכז מורשת בגין, ומספרים את סיפור חייו של נציב בית"ר בפולין, מפקד האצ"ל, ראש מפלגות חירות, גח"ל והליכוד ראש הממשלה השישי של מדינת ישראל וזוכה פרס הנובל לשלום – מנחם בגין.

 

לפניכם כמה מהמסמכים המעניינים השמורים אצלנו, להתרשמותכם.

צרו עמנו קשר (בתחתית העמוד) לתיאום צפיה בחומרים נוספים.

ילדות ומשפחה

מנחם בגין נולד בשנת-1913 במשפחה ציונית בעירייה בריסק (ברסט- ליטובסק) שהייתה אז בשטחה של פולין. להוריו, זאב וחסיה, היו שני ילדים נוספים: הרצל ורחל.

הוריו ואחיו הרצל נרצחו בשואה.

בית"ר

בגין החל את דרכו הציונית בקן השומר הצעיר בבריסק, אך לאחר ששמע בהיותו בגיל שש־עשרה נאום שנשא זאב ז'בוטינסקי, שהגיע לעירו על מנת להקים בה סניף תנועת בית"ר, הצטרף מיד לתנועה. בהמשך התמנה לנציב בית"ר בפולין והיה לפעיל בתנועה כל חייו.

עליה לארץ והמחתרת

עם פלישת הנאצים לפולין נמלטו מנחם ואשתו עליזה, מוורשה, אל וילנה בירת ליטא. לאחר פלישת ברה"מ לליטא, נכלא בגין בעוון פעילות ציונית אנטי־סוביטית, ושוחרר כעבור שמונה חודשים כפועל יוצא מהסכם שנחתם בין ברית המועצות לממשלה הפולנית, במסגרתו שוחררו אסירים פולניים ממחנות המעצר הסובייטים על מנת להצטרף לצבא פולין החופשית, צבא אנדרס, לשם לחימה בגרמניה הנאצית.

במסגרת צבא זה הגיע בגין לארץ, שם פגש בשנית את אשתו עליזה אשר עלתה לפניו.

בארץ פנה אל בגין יעקב מרידור, מפקד האצ"ל שהחליף את דוד רזיאל שנפל בתפקידו, וקרא לו לעמוד בראש האצ"ל. בגין לא ערק מהצבא הפולני. הוא חיכה לשחרור חוקי מהצבא ורק אז הצטרף לשורות האצ"ל ומונה למפקדו. כמפקד האצ"ל הכריז מרד על שלטון המנדט הבריטי.

אופוזיציה

עד לעלייתו לראשות הממשלה כיהן מנחם בגין כחבר כנסת במשך 29 שנה, מתוכן 26 כיו"ר האופוזיציה. בגין האמין כי בלי אופוזיציה לא תיתכן דמוקרטיה ופעל במסגרת חוקי הכנסת על מנת להשפיע על מהלכי השלטון.

ראשות ממשלה

בשנת 1977 נבחר מנחם בגין לראש ממשלתה השישי של מדינת ישראל והתחיל ליישם את תוכניותיו המדיניות, החברתיות, הכלכליות והבטחוניות. בין ההישגים הבולטים מתקופת כהונתו היה הסכם השלום עם מצרים. מנחם בגין ניצח גם בבחירות 1981, אך התפטר מתפקידו בשנת 1983.