ארכיון מנחם בגין הוקם בשנת 2000 ופועל מתוקף חוק מרכז מורשת בגין שנחקק בשנת 1998. בארכיון נאספים חומרים הקשורים לפעילותו של מנחם בגין על תפקידיו השונים בתחומים הציבוריים, הפוליטיים, המפלגתיים, וכן כל חומר אישי של האיש ואודותיו.

הארכיון מורכב משני חלקים: הארכיון ההיסטורי – הדוקומנטטיבי המכסה את פעילותו של מנחם בגין בחייו, והארכיון המנהלי של מרכז מורשת בגין- בו נאספים חומרים הנוצרים תוך כדי העבודה השוטפת.

בארכיון:

כ-5,000 פריטי הפקדה, למעלה מ-8,000 תיקים ואוסף של למעלה מ-10,000 תצלומים. רובם המוחלט מקוטלגים וסרוקים.
מעל 850 סרטי וידאו רשומים, רובם מארכיון רשות השידור וחלקם מתחנות טלוויזיה מרחבי העולם. האוסף עבר דיגיטציה ונגיש בפינות העיון בארכיון.
קלטות ותקליטורי אודיו, ביניהם נאומים וראיונות עם בגין מארכיון הרדיו והקלטות שמע של חוג התנ"ך בבית רה"מ. האוסף עבר דיגיטציה ונגיש בפינות העיון בארכיון.
אוסף קטעי עיתונות גדול בעיקר בעברית ובאנגלית.
אוסף כרזות וכרוזי אצ"ל.
מעל 1000 מוצגים מוזיאליים הכוללים חפצים אישיים של בגין, מתנות, ציורי דיוקנו וכדומה.

מלבד אוספו האישי של מנחם בגין, אנו מחזיקים באוספים של אישים שונים אשר הקיפו את מנחם בגין במסגרות חיים שונות כגון הרי הורביץ, יחיאל קדישאי, יהודה אבנר, יוסף סרלין, אליהו מרידור.

ברשותינו נמצא גם ארכיון השדולה למען יונתן פולארד, המכיל מסמכים שונים, מכתבים, התכתבויות, מאמרים בעיתונות ועוד.

כמו כן קיים הארכיון במהלך השנים מספר פרויקטים של תיעוד בעל פה סביב חייהם ופועלם של מנחם בגין, יצחק שמיר, אליהו מרידור ותיעוד חייהם ומותם של עולי הגרדום.

הארכיון פועל בימים א'- ה' בין השעות 9:00-16:00.

ביקורים בתיאום מראש בלבד.

שרותי הארכיון
הפקדת חומרים בארכיון

רועי אופיר - מנהל הארכיון