שעות פעילות הארכיון ודרכי יצירת קשר

ימים א׳-ה׳ בין השעות 09:00-17:00. ביקורים בתיאום מראש בלבד.

רננה גרינבאום בר אור

רמי שתיוי, מנהל הארכיון

אודות הארכיון

ארכיון מנחם בגין הוקם בשנת 2000  ופועל מתוקף חוק מרכז מורשת בגין שנחקק ב-1998. בארכיון נאספים חומרים הקשורים לפעילותו של מנחם בגין על תפקידיו השונים בתחומים הציבוריים, הפוליטיים, המפלגתיים, וכן כל חומר אישי של האיש ואודותיו.

הארכיון מורכב משני חלקים: הארכיון ההיסטורי – הדוקומנטטיבי המכסה את פעילותו של מנחם בגין בחייו. הארכיון המנהלי של מרכז מורשת בגין- בו נאספים חומרים הנוצרים תוך כדי העבודה השוטפת.

בארכיון יש כ-5000 פריטי הפקדה, למעלה מ-8000 תיקים ואוסף של למעלה מ-10000 תצלומים, עד כה רובם קוטלגו ונסרקו. כמו כן ברשותנו כ-850 סרטי וידאו רשומים רובם מארכיון רשות השידור וחלקם מתחנות טלוויזיה מרחבי העולם. קלטות ותקליטורי אודיו ביניהם נאומים וראיונות עם בגין מארכיון הרדיו והקלטות שמע של חוג התנ"ך בבית רה"מ. כל האוסף האודיו ויזואלי שברשותנו עבר דיגיטציה והינו נגיש לחוקרים ממחשבי חדר העיון שבמרכז. אוסף קטעי עיתונות גדול בעיקר בעברית ובאנגלית. אוסף כרזות וכרוזים. 1000 מוצגים מוזיאלים הכוללים חפצים אישיים של בגין, מתנות, ציורי דיוקנו וכו'.
מלבד אוספו האישי של מנחם בגין, אנו מחזיקים באוספים של אישים שונים אשר הקיפו את מנחם בגין במסגרות חיים שונות כגון הרי הורביץ, יחיאל קדישאי, יהודה אבנר, יוסף סרלין, אליהו מרידור.
כמו כן קיים הארכיון במהלך השנים מספר פרויקטים של תיעוד בע"פ סביב חייהם ופועלם של מנחם בגין, יצחק שמיר, אליהו מרידור ותיעוד חייהם ומותם של עולי הגרדום.